Trogen sitt ursprung serveringsskål on Muumi-tarjoilukulho, joka kuuluu samaa nimeä kantavaan kokoelmaan Moomin Arabian valikoimassa. Kulho on valmistettu posliinista ja siinä on kuvituksia, jotka on lainattu Tove Janssonin upeista tarinoista Muumipeikosta ja tämän ystävistä. Tämä erityinen kulho kuvastaa Tove Janssonin matkaa omassa tunnekokemuksessaan, ja se perustuu hänen viimeiseen Muumikirjaansa, jonka hän kirjoitti myöhään marraskuussa heti äitinsä menetyksen jälkeen.
Kuvio perustuu kahteen kertomukseen: Sent i november ja Pappan & havet. Näille kirjoille yhteistä on melankolinen sävy, joka näkyy tummassa ja hieman synkässä värimaailmassa.
Hieman suurempi kulho sopii täydellisesti naposteltaville, hedelmille tai muille herkuille ja sitä on tietysti kaunis yhdistää saman kokoelman muihin osiin